105CKS450M
Manufacturer:
Illinois Capacitor
Mfr.Part #:
105CKS450M
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors Radial,8.00mm×11.50mm Through Hole 1 µF 20 % 450 V
ParameterValue
Capacitance1 µF
Voltage Rating (DC)450 V
Tolerance20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)331.573 Ω
Life (Hours)2000 Hours
Ripple Current29 mA
Height - Seated (Max)13 mm
Length11.5 mm
Diameter6.3 mm
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-25 °C
Height11.5 mm
PackagingBulk
Voltage Rating450 V
PolarityPolar
Lead Pitch3.5 mm
Lead Length15 mm
Ripple Current @ Low Frequency29 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency72.5 mA @ 100 kHz